VR - Co to jest?

Wirtualna rzeczywistość to przedstawienie za pomocą trójwymiarowej grafiki komputerowej, wirtualnego świata, na tyle realistycznie by miało się wrażenie, że obiekty prezentowane istnieją naprawdę.

Immersja w VR

Jeśli dodatkowo założymy słuchawki, by zmniejszyć szanse na rozproszenie przez bodźce zewnętrzne, wówczas odczucia będą jeszcze intensywniejsze i doznamy tzw. immersji, czyli zanurzenia naszych zmysłów w wirtualnym świecie odczuwając je niemal jakby istniały naprawdę.

Szkolenia VR – po co to komu?

Pewnych sytuacji nie chcielibyśmy przeżyć na żywo jak np. przebywać w budynku, który się pali, być świadkiem lub ofiarą wypadku, gdzie niezbędne jest wykonanie sztucznego oddychania.

Wiadomo, nikt, nikomu źle nie życzy jednak tak jak zdarzają się wypadki samochodowe, tak wybuchają czasem pożary i to od nas zależy czy chcemy być na taką ewentualność przygotowani.

Tu z odpowiedzią przychodzi właśnie technologia VR, która zatacza coraz większe kręgi i śmiało wkracza również do branży szkoleniowej. Dzięki goglom VR możesz przeżyć bez uszczerbku na zdrowiu wypadek samochodowy podczas specjalnie opracowanego scenariuszu, dzięki czemu będziesz wiedzieć jak zachować się w danej sytuacji. Zobaczysz z różnych perspektyw (ofiary, świadka lub sprawcy wypadku) jak najlepiej udzielić pierwszej pomocy. Bezcenne doświadczenie, które pomoże Ci wyrobić w sobie odruchy mogące ocalić czyjeś życie. Potrzebujesz więcej zachęty?

Ze szkoleń opartych na technologii VR korzystają uniwersytety i szpitale na całym świecie. Według badań klinicznych Davida Geffena z Uniwersytetu Kalifornijskego w Los Angeles zaobserwowano, że dzięki korzystaniu z technologii VR podczas szkolenia chirurgów czas wykonywania zadania był krótszy o 20%, poprawa wyników wzrosła o 38%, a wynik był wyższy aż o 130%!

Badania te jasno pokazują korzyści ze stosowania technologii VR w szkoleniach. Dodatkowo w raporcie serwisu accenture.com p.t. „Extended Reality: Immersive learning for the future workforce” https://www.accenture.com/us-en/insights/technology/immersive- reality przedstawił następujące wnioski odnośnie stosowania technologii VR podczas szkoleń:

Odzwierciedlanie rzeczywistych sytuacji

Pozwala skuteczniej zwrócić uwagę na rzeczy ważne poprzez wizualizację, a dzięki dokładnemu odzwierciedleniu realnych sytuacji pozwala skuteczniej oraz w krótszym czasie przyswoić większą ilość wiedzy.

Skraca dystans

Edukacja pracowników może być przeprowadzana bez względu na lokalizację miejsca pracy, a także pozwala prowadzić szkolenia nawet wśród grup oddalonym od siebie w tym samym czasie. Dzięki temu wzrasta efektywność oraz obniża koszty.

Większe zaangażowanie

Wykorzystanie technologii rozszerzonej rzeczywistości pozwala zwiększyć zaangażowanie uczestników szkolenia. Świadomość pełnej weryfikacji wyników wpływa zarówno na wzrost motywacji jak i na zainteresowanie wśród uczestników.

Nauka poprzez popełnianie błędów

Możliwość pełnego odzwierciedlenia otoczenia oraz zachowań, pozwala wiarygodnie przedstawić symulację niebezpiecznych sytuacji. Dzięki temu uczestnicy mogą zobaczyć i odczuć realne skutki swoich działań oraz innych osób, ucząc się jednocześnie na podstawie popełnianych błędów.